Podział majątku wspólnego byłych partnerów jest zwykle nieuniknioną konsekwencją rozpadu związku małżeńskiego.
Jeśli przed zawarciem małżeństwa, partnerzy nie ustanowili rozdzielności majątkowej (umowa majątkowa małżeńska), podziału majątku wspólnego po rozwodzie należy dokonać, każdorazowo, na podstawie ugody lub w trakcie postępowania sądowego. Kancelaria prawa rodzinnego Legal Salutaris z Gdańska specjalizuje się w sprawach o podziału majatku, mając w swoim doświadczeniu dziesiątki postępowań tego typu.
Od podziału majątku wspólnego po rozwodzie wielokrotnie zależy dalsza finansowa przyszłość małżonków. Jest to proces złożony, ale co ważne, także emocjonalnie obciążający i generujący wysoki poziom stresu. Obecność adwokata w tym procesie jest nieoceniona, zwłaszcza gdy byli partnerzy nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie podziału.
Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc przejść przez ten proces możliwie jak najszybciej i jak najkorzystniej. W naszej zawodowej praktyce osiągamy wysoką skuteczność w realizacji celów naszych klientów. Prowadzimy negocjacje i mediacje z byłym partnerem a także uczestniczymy w postępowaniach sądowych czy egzekucyjnych.
Podczas rozwodu kluczowe jest zrozumienie różnic między majątkiem wspólnym a osobistym. Majątek wspólny to zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO) wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub jednego z nich.
Obejmuje on m.in. nieruchomości, ruchomości, wynagrodzenie za pracę, a także dochody z majątku wspólnego oraz osobistego każdego z małżonków.
Podział majątku może być przeprowadzony umownie lub na drodze postępowania sądowego. Najczęściej dochodzi do niego już po rozwodzie, jednak w sąd może rozpatrzyć wniosek o podział majątku w trakcie sprawy rozwodowej, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu oraz tylko na zgodny wniosek stron. Jeżeli małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału i składowych majątku wspólnego, mogą zawrzeć odpowiednią umowę, którą przedstawiają przed sądem. Moge także jeszcze przed rozprawa rozwodową, mogą dokonać podziału umowa zawarta przed notariuszem.
Prawnik odgrywa kluczową rolę w procesie podziału majątku. Do jego zadań należy przede wszystkim przygotowanie wniosku o podział majątku, zgodnie z wymogami art. 567 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), reprezentowanie klienta przed sądem oraz pomoc w zgromadzeniu i weryfikacji dokumentów niezbędnych do oszacowania wartości składników majątku. W przypadku sporów prawnik może wnioskować o powołanie biegłego.
Sąd, rozstrzygając sprawę o podział majątku, bierze pod uwagę skład i wartość majątku wspólnego oraz wkład małżonków w jego powstanie (art. 45 KRO). Sąd ustala, które składniki majątku należą do ustawowej wspólności majątkowej, a które do majątku osobistego (art. 31 i 33 KRO). Ważnym aspektem jest również możliwość nierównego podziału majątku, jeśli jeden z małżonków wniesie taki wniosek na podstawie (art. 43 § 2 KRO).
Mimo, że zasada równości udziałów w majątku wspólnym jest podstawą, możliwy jest nierówny podział majątku, jeśli jeden z małżonków udowodni, że jego wkład w powstanie majątku był znacznie większy. Sąd może dokonać nierównego podziału majątku także na skutek ważnych powodów, np. jeden z małżonków trwonił majątek na uzależnienia (alkohol, hazard, narkotyki), pozostawał w bierności zawodowej z własnego wyboru czy małżonkowie byli w długoletniej separacji.
Aby złożyć wniosek o podział majątku, należy wskazać składniki majątku wspólnego, ich wartość oraz sposób ich podziału. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie poszczególnych składników, takie jak odpisy ksiąg wieczystych, dowody rejestracyjne pojazdów, akty notarialne, dowody zakupów, potwierdzenia przelewów, faktury.
Podczas separacji nie dochodzi automatycznie do podziału majątku. Separacja powoduje ustanie wspólności majątkowej (art. 54 KRO), ale podział majątku wymaga osobnego postępowania sądowego na wniosek jednej ze stron.
Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków nie wpływa bezpośrednio na podział majątku, ale zgodnie z orzecznictwem, może być uwzględniony przy rozważaniu nierównego podziału, jeśli wina miała wpływ na powstanie lub utratę majątku.
Opłaty za podział majątku - w przypadku podziału zgodnego opłata wniosku wynosi 300 zł, w przypadku sporu 1000 zł.
Jesteśmy dostępni pod telefonem od 07:00 do 22:00 każdego dnia.
Adres: Ul. Abrahama 1 A , lokal 3.11 II piętro 80-307 Gdańsk |
Dane kontaktowe: tel.: +48 516 973 576, +48 510 217 792 |