Podstawa Prawna
'Lex Kamilek', czyli Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, wprowadza szereg zmian mających na celu lepszą ochronę dzieci przed różnymi formami przemocy. Nazwa ustawy pochodzi od historii ośmioletniego chłopca z Częstochowy, Kamilka, który został zakatowany przez swojego ojczyma.
W kontekście obiektów noclegowych oraz turystycznych, lex Kamilek obowiązuje od dnia 15 lutego 2024 i wprowadza wymóg stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.
Ustawa nakłada na podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich obowiązek wprowadzenia i stosowana dokumentu Standardy ochrony małoletnich. Standardy, w sposób dostosowany do charakteru i rodzaju prowadzonych usług, mają określać:
Właściciele hoteli i innych obiektów noclegowych muszą zadbać o to, aby ich personel przeszedł odpowiednie szkolenia z zakresu ochrony dzieci przed przemocą i rozpoznawania symptomów krzywdzenia dziecka, a także wprowadzić procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka.
Procedury interwencji muszą obejmować powiadomienie odpowiednich instytucji, takich jak sąd opiekuńczy czy organy ścigania, oraz podejmowania odpowiednich kroków w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa.
Nowe regulacje obowiązują od 15 lutego 2024 roku, a ostateczny termin na ich wprowadzenie upływa 15 sierpnia 2024 roku. Po tym terminie obiekty hotelowe mogą być poddawane kontroli przez lokalne władze, takie jak wójtowie czy burmistrzowie. Będą oni uprawnieni do wizytacji obiektów w celu kontroli dokumentów oraz sprawdzenia, czy procedury są przestrzegane.
Niedotrzymywanie tych standardów i brak wprowadzenia procedur bezpieczeństwa mogą skutkować sankcjami sądowymi, w tym karami finansowymi, które w niektórych przypadkach mogą wynieść do 30 tysięcy złotych.
Stosowanie takich procedur może być niedogodnością dla ich gości i spotkać się z ich oporem. Pracownicy obiektów noclegowych muszą wiedzieć jakie narzędzia stosować przy wprowadzeniu standardów w szczególności, że nowe przepisy nie wyposażają pracowników i hotelarzy w praktyczne możliwości egzekwowania ich. Największy problem stanowi identyfikacja więzi małoletniego z dorosłym klientem hotelu, gdyż nawet z dowodu osobistego, z paszportu czy z innych dokumentów, nie musi wynikać relacja rodzinna. Często rodzice mają różne nazwiska od dzieci, co jest ich prywatną sprawą.
Niewłaściwe wprowadzenie standardów może narazić właścicieli hoteli na spadek sprzedaży usług hotelowych, a w najgorszym wypadku na procesy odszkodowawcze. Istotnym jest, aby wprowadzone i stosowane standardy ochrony małoletnich nie godziły w prawa klientów i nie naruszały ich prawa do prywatności.
Chcesz omówić szczegóły – zadzwoń lub napisz:
Prezes zarządu Legal Salutaris - Krzysztof Rusinowicz
tel.: +48 510 217 792
Adres: Ul. Abrahama 1 A , lokal 3.11 II piętro 80-307 Gdańsk |
Dane kontaktowe: tel.: +48 516 973 576, +48 510 217 792 |