Głównym celem szkolenia jest zwiększenie kompetencji prawnych nauczycieli i personelu placówek oświatowych w obszarze prawa rodzinnego. Uczestnicy będą zdolni do rozpoznawania i skutecznego reagowania na sytuacje związane z prawem rodzinnym, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie szkoły.
Korzyści ze szkolenia z prawa rodzinnego
- Uczestnicy otrzymają konkretną wiedzę i strategie dotyczące rozwiązywania trudnych sytuacji prawnych związanych z prawem rodzinnym w kontekście placówek oświatowych.
- Zdobycie umiejętności identyfikacji i reakcji na sytuacje, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo uczniów i placówki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa rodzinnego.
- Zwiększenie umiejętności uczestników w interpretowaniu oraz stosowaniu podstawowych regulacji prawnych dotyczących opieki i władzy rodzicielskiej.
- Uczestnicy będą gotowi podejmować trafne decyzje w sytuacjach wymagających zgody rodziców, reprezentacji dziecka, czy podejmowania działań w sytuacjach kryzysowych.
***
W naszej codziennej pracy dostrzegamy jak bardzo kwestie dotyczące prawa rodzinnego wkraczają w sferę zainteresowań nauczycieli i środowisk oświatowych.
W momencie prawnego sporu dotyczącego dziecka pomiędzy Rodzicami to szkoła (przedszkole czy też żłobek) staje się często jego mimowolnym podmiotem.
Edukacja nauczycieli, dyrektorów i opiekunów dzieci w zakresie prawa rodzinnego
Kierunki związane z przekazywaniem informacji o uczniu, odbieraniu go z zajęć lekcyjnych, podejmowaniem różnych decyzji dotyczących jego kształcenia – mogą stawiać placówkę oświatową w trudnych sytuacjach. Nie mówiąc już o przypadkach skrajnych takich jak przemoc w rodzinie, molestowanie seksualne, sprawy karne nieletnich czy też ich demoralizacja.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Kancelaria Legal Salutaris proponuje Państwu przeprowadzenie cyklu szkoleń z zakresu Prawa Rodzinnego – w tych aspektach, które dotyczą codziennego funkcjonowania placówek oświatowych.
W swojej ofercie nie chcemy iść w kierunku przeprowadzania „suchych” wykładów. Intencją naszą jest pomóc Państwu w sposób najlepszy jak możemy, czyli przez pełną interakcją z uczestnikami omawianego cyklu szkoleń. Chcemy to uzyskać poprzez zaproponowanie Państwu kierunku warsztatowego, w którym to chętnie zajmiemy się szczegółowym omówieniem konkretnych trudnych przypadków, z którymi zetknęli się Państwo w swojej pracy (dotyczących Prawa Rodzinnego), „rozebraniem” ich na „części pierwsze” i przedstawieniem metodologii działania, która ma na celu oprócz rozwiązania problemu także przede wszystkim zagwarantowaniu Państwu bezpieczeństwa prawnego.
Zakres szkolenia z kluczowych kwestii prawa rodzinnego i opiekuńczego
- Podstawowe regulacje prawa rodzinnego i opiekuńczego.
- Władza rodzicielska i zasady reprezentacji dziecka przez rodziców.
- Kto jest uprawniony do podpisywania zgód i dokumentów dotyczących dziecka.
- Zgoda na religię, wycieczkę itp.. w jakich przypadkach konieczna jest zgoda obojga rodziców.
- Kto jest uprawniony do odbioru dziecka ze szkoły.
- Co zrobić, jeżeli rodzice lub opiekunowie prawni nie odbiorą na czas dziecka ze szkoły.
- Czy można rozmawiać o dziecku (jego zachowaniu, postępach w nauce) także z rodzicem, z którym dziecka na co dzień nie zamieszkuje.
- Co zrobić, jeżeli rodzic odbierający dziecko jest pod wpływem alkoholu.
- Co zrobić, jeżeli jeden z rodziców prosi o niewydawanie dziecka drugiemu rodzicowi.
- Co zrobić, jeżeli rodzic łamie sądowe orzeczone kontakty z dzieckiem i np. przychodzi po dziecko w innych dniach, niż wskazane w orzeczeniu.
- Co zrobić, jeżeli do placówki oświatowej przychodzą osoby trzecie i proszą o umożliwienie im kontaktu z uczniem.
- Jak powinien wyglądać wyrok lub postanowienie sądu, podlegające wykonaniu.
- Co zrobić, jeżeli na dokumentach, na których wymagamy podpisów obojga rodziców znajduje się tylko podpis jednego z nich.
- Kto powinien podpisać kartę zgłoszenia oraz deklaracji.
- Co może zrobić rodzic , jeżeli drugi nie wyraża zgody w sprawach dziecka, w których jest konieczna zgoda obojga rodziców..
- Prawny obowiązek informowania odpowiednich organów o zaniedbaniach rodzicielskich, wgląd w istotną sytuację dziecka czy też wnioski o ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzicowi/ rodzicom.
- Procedura Niebieskiej Karty. Omówienie czym jest i czemu służy.
- Rola szkoły w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, której ofiarą jest uczeń.
- Procedura umieszczania zdjęcia ucznia w placówce oświatowej lub na stronie internetowej placówki, konsekwencje, odpowiedzialność.
Szczegóły oferty szkolenia dla pracowników oświaty
- Grupa docelowa – dyrektorzy i nauczyciele, pracownicy przedszkoli i żłobków
- Sposób przeprowadzenia – platforma on-line dostarczona przez naszą kancelarię lub szkolenie na miejscu w placówce.
- Cykl – proponujemy dwa terminy po ok. 3 godziny. W pierwszej kolejności ok. 3 godzinne omówienie tematów, a potem ok. 3 godzinne warsztaty na których zajmiemy się omówieniem zgłoszonych przez uczestników „przypadków”.
- Prelegenci – adwokaci, radcowie prawni oraz doradca ds. rodzinnych.
- Materiały – przydatne w dalszej pracy.
Każdy uczestnik kursu otrzymuje kolorowy skrypt zawierający szczegółowe informacje, grafiki oraz opisy poszczególnych zagadnień oraz procedur omawianych podczas szkolenia, w tym:
- karta rozmowy z rodzicem,
- karta rejestracji zdarzeń dziecka.
Kancelaria prawa rodzinnego Gdańsk – Legal Salutarius
Kancelaria Legal Salutaris jest spółką oferującą od ponad 13 lat kompleksową opiekę prawną i psychologiczną w pełnym zakresie Prawa Rodzinnego. W skład naszego zespołu wchodzi 9 doświadczonych prawników oraz 2 doradców ds. rodzinnych. Obecnie reprezentujemy naszych klientów w ponad 300 postępowaniach przed sądami rodzinnymi w Polsce. Nasi Klienci otrzymują profesjonalną pomoc w trudnym dla Nich czasie – gdy rozpadają się Ich rodziny.
Wychodzimy naprzeciw potrzebom pracowników szkół, przedszkoli i żłobków w zakresie kompetentnego i praktycznego wsparcia w sprawach związanych z opieką nad dziećmi i młodzieżą.
Chcesz omówić szczegóły – zadzwoń lub napisz:
Prezes zarządu Legal Salutaris - Krzysztof Rusinowicz
tel.: +48 510 217 792
mail: biuro@legalsalutaris.pl